روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی و تأثیرات روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ در دکوراسیون داخلی و تأثیرات روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ ها چه تأثیری در دکوراسیون داخلی منزل شما دارد؟

زمانی که درباره تأثیر رنگ و روانشناسی رنگ در دکوراسیون منزل صحبت می‌کنیم، منظورمان ترکیب بی‌قاعده رنگ‌ها نیست. در آغاز کار فکر می‌کنیم انتخاب رنگ برای اتاق نشیمن یا کل خانه کار آسانی است چون به نظرمان باید از رنگی که دوست داریم استفاده کنیم. گاهی نتیجه چنین کاری خوب از آب در می‌آید، اما در اکثر مواقع اگر چیزی از رنگ‌ها ندانید و نتوانید از رنگ‌هایی که با هم تناسب دارند استفاده کنید، نتیجه کار نامطلوب خواهد شد.

یکی از ویژگی‌های رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی این است که با تغییر یا افزودن یک رنگ می‌توانید حس‌وحال خود را تغییر دهید یا فضا را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از آن‌چه که هست نشان دهید.

در نظر داشته باشید که اندازه اتاق چه‌قدر است و طبق آن از رنگ‌های روشن یا تیره استفاده کنید. رنگ‌های روشن فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند و رنگ‌های تیره یا گرم فضا را کوچک‌تر نمایان می‌کنند.

واکنش آدم‌های مختلف نسبت به رنگ‌ها تفاوت دارد. ممکن است فردی رنگ خاصی را دوست داشته باشد یا با دیدن رنگی به یاد خاطره شاد یا غمگینی بیفتد، بنابراین نمی‌توان تضمین کرد هر رنگ چه تأثیری بر روحیات فرد خواهد داشت.

ما در این‌جا برخی از تأثیرات ثابت‌شده‌ی رنگ‌های مهم را برای شما توضیح خواهیم داد. این رنگ‌ها شامل قهوه ای، سفید، طوسی، مشکی، زرد، قرمز، صورتی، بنفش، آبی و سبز می‌شوند.

رنگ قهوه ای

روانشناسی رنگ

رنگ قهوه ای حس طبیعی بودن و آرامش را به فضای خانه القا می‌کند. معمولا رنگ قهوه‌ ای ترکیبی از رنگ‌ها و سایه‌های مشکی، زرد، سبز، طوسی، سبز، قرمز، نارنجی و حتی بنفش است. قهوه ای رنگی خنثی به حساب می‌آید. اگر به شکلات، قهوه و کیک فکر کنیم، این رنگ برایمان مطلوب به نظر می‌آید. رنگ قهوه ای به وفور در طبیعت یافت می‌شود. این رنگ در بیشتر گیاهان دیده می‌شود. در بیشتر نقاط، رنگ قهوه ای، رنگ زمین است. بنابراین این رنگ حس امنیت و ثبات را به انسان القا می‌کند. رنگ قهوه‌ای در طراحی داخلی عمق و گرما را اضافه می‌کند.

رنگ سفید

روانشناسی رنگ

از تأثیر روانشناسی رنگ سفید برای ایجاد ظاهری نو و تمیز در خانه خود استفاده کنید. آدم‌ها احساسات مختلفی نسبت به رنگ سفید دارند. رنگ سفید برای ایجاد ظاهری بزرگ، آرام و تمیز استفاده می‌شود. اگر از این رنگ در دیوار، مبلمان و کف خانه استفاده کنید، فضا بزرگ‌ و تروتازه به نظر خواهد رسید. اگر از اتاق‌ها رنگارنگ خوشتان نمی‌آید اما دوست ندارید زیاد از سفید استفاده کنید، می‌توانید این رنگ را در ترکیب با دیگر رنگ‌های خنثی به کار ببرید. رنگ مشکی، قهوه ای و طوسی تناسب خوبی با سفید خواهند داشت. برای این‌که از تأثیرات روانشناسی رنگ سفید استفاده کنید، زیاد این رنگ را به کار نبرید و فقط آن را برای متمایز کردن رنگ‌های دیگر مثل قاب پنجره یا در استفاده کنید.

رنگ طوسی

روانشناسی رنگ

دکوراسیون طوسی حسی رسمی در انسان به وجود می‌آورد. تأثیر این رنگ بیشتر بستگی به سایه‌های رنگی دارد که استفاده می‌کنید. مثلا اگر طوسی با کمی زرد مخلوط شده باشد، دلگیرکننده است، مخصوصا اگر در اتاق از رنگ‌های قهوه‌ای استفاده کنید. اما میزان مناسبی از سایه‌های طوسی می‌تواند ظاهری تمیز و تروتازه به اتاق ببخشد. اگر بخش زیادی از خانه شما به رنگ طوسی باشد، فضای شما کسالت‌بار خواهد شد.

رنگ مشکی

روانشناسی رنگ

از تأثیرات روانشناسی رنگ مشکی برای ایجاد بخش‌های زیبا و جذاب به خانه خود اضافه کنید. اگر درست از این رنگ استفاده کنید، دکوراسیون داخلی بی‌نظیری خواهید داشت. اگر این رنگ را روی پس‌زمینه روشن یا خنثی به کار ببرید، هر چیز مشکی برجسته خواهد شد. رنگ مشکی کاری می‌کند که دیگر رنگ‌های خانه برجسته‌تر به نظر برسند. از آن‌جایی که این رنگ در بیشتر انسان‌ها حس مرگ و عزاداری را القا می‌کند، نباید در استفاده از این رنگ زیاده‌روی کنید و فقط آن را به منظور برجسته‌سازی دیگر رنگ‌ها و مبلمان خود به کار ببرید.

رنگ زرد

روانشناسی رنگ

استفاده از رنگ زرد به فضای شما حس روشنایی و مثبت‌اندیشی می‌دهد. تأثیر رنگ زرد با کم یا زیاد شدن شدت آن تغییر می‌کند. زرد کم‌رنگ و مات روی دیوار یا سقف می‌تواند آفتاب را مهمان خانه شما کند، اما زرد تیره حس خفقان و دلتنگی در انسان به وجود می‌آورد. اگر نمی‌خواهید از این رنگ بر روی دیوار خانه استفاده کنید، می‌توانید از تأثیرات روانشناسی این رنگ بهره‌مند شوید. مثلا این رنگ برای برجسته‌سازی وسایل مناسب است. می‌توانید از وسایل، گل‌ها یا تصاویر زرد در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید.

رنگ قرمز

روانشناسی رنگ

از رنگ قرمز برای انگیزه‌بخشی به دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. رنگ قرمز اغلب حس تهدید را در انسان القا می‌کند، و فشار خون ضربان قلب را افزایش می‌دهد. اما استفاده از سایه‌های گرم‌تر این رنگ حس خوبی را در انسان به وجود می‌آورد. رنگ قرمز، مانند رنگ نارنجی اشتها را افزایش می‌دهد بنابراین اغلب از این رنگ در آشپزخانه استفاده می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با نکات مهم در تغییر دکوراسیون آشپزخانه، این مطلب را از دست ندهید.

رنگ صورتی

روانشناسی رنگ

از این رنگ برای ایجاد جوی آرام و مطلوب در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. در بیشتر کشورها، صورتی رنگی زنانه محسوب می‌شود و اغلب آن را به دختران ارتباط می‌دهند. به طور کلی، تأثیرات روانشناسی رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی آرام‌بخش است.

رنگ بنفش

روانشناسی رنگ

از تأثیرات روانشناسی رنگ بنفش برای ایجاد محیطی مجلل و گران‌قیمت در خانه خود استفاده کنید. اگر سایه آبی رنگ بنفش بیشتر باشد، حس آرامش، وقار و مرموز بودن را القا می‌کند. سایه‌های قرمز در رنگ بنفش جلب‌توجه بیشتری می‌کنند و بر فضای اتاق غالب می‌شوند. رنگ بنفش به مجلل بودن و قدرت مشهور است.

رنگ آبی

روانشناسی رنگ

با رنگ آبی می‌توانید حس خنکی و ظاهری تروتمیز به وجود بیاورید. از این رنگ برای ایجاد حس کار و آرامش در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. تحقیقات ثابت کرده است که رنگ آبی فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد. اگر در اتاقتان آفتاب زیادی دارید یا در محیط گرمی زندگی می‌کنید از این رنگ برای خنک کردن فضا بهره ببرید. اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید از این رنگ در آشپزخانه، مبلمان و ظروف خود استفاده کنید، چون رنگ آبی اشتها را کاهش می‌دهد.

رنگ سبز

روانشناسی رنگ

از تأثیرات روانشناسی رنگ سبز برای ایجاد فضایی آرام‌بخش در دکوراسیون داخلی استفاده کنید. تأثیرات روانشناسی این رنگ مشابه رنگ آبی است و حس آرامش و تمیزی را در فرد به وجود می‌آورد. رنگ سبز رنگ طبیعت است و در طیف‌های مختلف دیده می‌شود. بهترین روش استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی، ترکیب آن با دیگر رنگ‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *