فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی – بازدید از کارخانه KWC

Back to نوشته‌ها
فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی - بازدید از کارخانه KWC

فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی – بازدید از کارخانه KWC

فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی

شاید برای بسیاری از مردم سوال باشد که علت نامیدن شیرآلات تحت عنوان بهداشتی چیست. شیرآلات بهداشتی در واقع از منظر میزان سرب موجود در شیرآلات نامیده می شود. استاندارد میزان سرب در شیرآلات بر اساس استاندارد ایران IR6679 نباید از ۲٫۵ درصد در بدنه شیرآلات تجاوز کند. این میزان در استاندارد اروپا EN817 کمتر از ۱٫۲ درصد می باشد. شیرآلات با کیفیت KWC دارای استاندارد اروپا هستند. این شرکت قصد دارد تا در سال های آینده به استاندارد آمریکا یعنی بدون سرب دست یابد. شیرآلات KWC تحت لیسانس سوئیس تولید و عرضه می شوند. در این مقاله سعی داریم تا فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی را برای شما بیان کنیم.

فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی در کارخانه KWC واقع در شهرک صنعتی کاوه در شهر ساوه ، شامل ۷ مرحله اصلی می باشد که به تفکیک آن را بیان خواهیم کرد. در تمامی مراحل تولید در این کارخانه کنترل کیفیت به طور دقیق انجام می گیرد. نام کامل این شرکت ، شرکت شیر های ساختمانی و صنعتی ایران می باشد.

 • آنالیز تست: یکی از مراحل بسیار مهم قبل از شروع تولید در این کارخانه آنالیز تست می باشد. شمش برنج و روی وارد شده برای تولید ابتدا باید در دستگاه بسیار دقیق آنالیز تست در این کارخانه آزمایش شود. قطعه ای از هر شمش بر اساس زمان بندی در داخل دستگاه آنالیز تست ، آزمایش شده و در کمتر از ۳ دقیقه نتایج برای شما پرینت گرفته خواهد شد. یکی از نتایجی که این آزمایش نشان می دهد ، میزان سرب موجود در این شمش می باشد. در صورت عدم به دست آوردن امتیاز کافی در این مرحله ، این بار وارد فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی نخواهد شد.

 • ریخته گری: ریخته گری در فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی در دو قسمت یکی ریخته گری بدنه و دیگری ریخته گری دستگیره ، قالپاق و …. می باشد که به توضیح آن می پردازیم.

الف) ریخته گری بدنه: بدنه شیرآلات از جنس آلیاژ برنج Brass  است که شامل ۶۰% مس و ۴۰% روی می باشد. این کارخانه دارای یک دستگاه انحصاری LPDC یا تزریق مواد مذاب با فشار پایین ساخت KWC سوئیس است. با استفاده از این دستگاه مدرن ، ریخته گری به صورت دقیق مذاب را وارد قالب می کند. در اولین لحظه ورود مذاب از پایین به داخل قالب ،هوای داخل قالب خالی می شود. این کار سبب می شود تا حباب هوا داخل بدنه شکل نگیرد و مقاطع حساس بین آب سرد و گرم و ورودی ها و خروجی ها استحکام کافی را داشته باشند. این دستگاه LPDC درایران به طور انحصاری فقط در شرکت KWC وجود دارد. این دستگاه به صورت همزمان می تواند دو نوع قالب مختلف را ریخته گری نماید. هر قالبی که بر دستگاه نصب می شود ، ابتدا بایستی برنامه آن تنظیم شود.

برخی قسمت ها که نیاز است با مذاب پر نشوند به وسیله قطعات ماسه ای پر می شوند.

خود قالب ها نیز در همین شرکت از برلیم ساخته می شوند. نکته جالب توجه عمر این قالب ها است که تا ۳۰ الی ۴۰ هزار بار ریخته گری عمر دارند.

ب) ریخته گری دستگیره ، قالپاق و پولکی: جنس دستگیره و قالپاق در شیرآلات آلیاژ روی و آلومینیوم Zamak است. این کار به وسیله دستگاه تزریق مذاب با فشار بالا انجام می شود. مواد مذاب به وسیله ملاقه داخل سیلندر ریخته می شوند و سیلندر با فشار بالا مواد را داخل قالب می ریزد.

۳) ماشین کاری: یکی از مسائلی که در زمینه ماشین کاری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد ، تکرار پذیری دستگاه و یکنواختی محصول تولیدی می باشد. بدین معنا که محصول اول و آخری که در فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی تولید می شود ، کوچک ترین تفاوتی با هم ندارند.

در این کارخانه در مرحله ماشین کاری ۳ دستگاه کاملا انحصاری و ۶ دستگاه CNC وجود دارد. این دستگاه های انحصاری با تنظیمی که می شوند ؛ اپراتور کافی است قطعه را در آن ها قرار داده و قطعه آماده شده را در کمترین زمان با ماشین کاری کامل از آن ها تحویل بگیرد.

یکی از دستگاه های ماشین کاری ، ساخت آلمان می باشد. این دستگاه دارای ۵ ایستگاه و ۸ الی ۱۲ ابزار دارد.

دستگاه انحصاری بعدی ، دستگاه ساخت تایوان است. این دستگاه دارای دو بخش CNC و ۵ الی ۶ ابزار است.

دیگر دستگاه انحصاری این ماشین کاری در این کارخانه ، دستگاه ساخت ایتالیا است. این دستگاه دارای ۱۴ ایستگاه و ۸ ابزار می باشد.

این دستگاه های انحصاری فوق پیشرفته ماشین کاری دقت بسیار بالایی در تولید به صورت یکنواخت دارند.

۵ دستگاه CNC برای تولید قطعات مربوط به شیر و ۱ دستگاه CNC دیگر برای حفره زنی و سوراخ زنی مورد استفاده قرار می گیرند. در این کارخانه تمامی قطعات جانبی شیرآلات در همین کارخانه تولید می شود.

از مجموعه دستگاه های فوق بنا به توانایی و نیاز برای ساخت انواع شیرآلات و قطعات مربوط به آن ها استفاده می گردد.

 • واحد براق کاری: این واحد از دو بخش سمباده زنی و براق کاری تشکیل می شود.

الف) سمباده زنی: یکی دیگر از واحد های انحصاری KWC در فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی واحد سمباده زنی به وسیله ربات می باشد. از ۲ ربات بسیار پیشرفته برای سمباده زدن شیرآلات استفاده می گردد. در برخی قسمت های بدنه شیر که امکان سمباده زنی به وسیله ربات وجود ندارد ، اپراتور ها به وسیله دستگاه سمباده می زنند.

ب) براق کاری: در این کارخانه براق کاری نیز با نمد به صورت انحصاری در فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی ، با ربات زده می شود تا سطح شیر کاملا براق گردد.

یکی از ادعا های این شرکت به دلیل براق کاری بسیار زیاد ، این است که قطره آب به هیچ عنوان روی سطح شیر باقی نمی ماند و موجب لک نمی گردد.

 • پوشش: در این مرحله شیرآلات به دو دسته تقسیم می شوند ، شیرآلات با پوشش نیکل ، کروم و شیرآلات رنگی

الف) شیرآلات با پوشش نیکل و کروم: با گذراندن مراحل قبل در فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی ، اکنون شیرآلات نیازمند شست و شو می باشند. در این مرحله ابتدا شیرآلات با امواج صوتی ( ارتعاشی ) شست و شو داده می شوند. این شست و شو کاملا انحصاری در این کارخانه می باشد. در واقع شیرآلات همراه با طول موج بالا که قابل شنیدن برای انسان نمی باشد ، شسته می شوند. سپس در ۱۲ الی ۱۳ مرحله دیگر در حوضچه های آب ، شسته خواهند شد.

مرحله بعد پوشش دهی با نیکل Ni می باشد. در این مرحله با باردار کردن شیر ، پوشش دهی انجام می گیرد. میزان ضخامت نیکل بر اساس استاندارد اروپا EN817 ، حداقل ۱۵ میکرون است. نیکل در برابر خردگی دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد.

پس از پوشش دهی با نیکل دوباره شست و شو انجام می شود.

مرحله بعدی اضافه کردن پوشش کروم Cr است. این مرحله نیز با روش الکتریکی صورت می گیرد. میزان ضخامت کروم بر اساس استاندارد اروپا EN817 ، حداقل ۰٫۳ میکرون است. کروم در برابر سایش دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد.

در نهایت دو مرحله دیگر نیز شیرآلات شست و شو می شوند.

حال نیاز است تا آزمایشات کنترل کیفیت بر روی قطعه انجام گیرد که به شرح زیر می باشد:

 • تست خودگی: این آزمایش در محیطی شبیه حمام که بسیار خورنده می باشد صورت می گیرد. شیرآلات بهداشتی عادی تا ۱۶ ساعت در این شرایط دوام دارند ، اما شیرآلات KWC تا ۲۴ ساعت دوام می آورند.
 • تست شوک حرارتی: شیرآلات از دمای بسیار پایین تا دمای بسیار بالا به صورت ناگهانی جا به جا می شوند تا دوام پوشش آن ها تست گردد.
 • تست خط کشیدن: تمامی فلزات امکان خط افتادن برایشان وجود دارد. اما موضوعی که اهمیت دارد ، دوام پوشش در هنگام خط افتادن می باشد که از این منظر بررسی صورت می گیرد.
 • تست ضخامت: بخش هایی مثل دسته شیر و محل های ما بین آب سرد و گرم و ورودی و خروجی ها که دارای ضخامت کمی هستند در این قسمت ارزیابی می شوند.

لازم به ذکر است که فلزات در برابر مواد اسیدی دوام ندارند. استفاده از اسید برای تمیز کردن شیرآلات مضر است.

ب) شیرآلات با پوشش رنگی: شیرآلات رنگی در کارخانه KWC به صورت انحصاری الکترواستاتیک ، کوره ای و پودری رنگ می شوند. این بخش به وسیله دستگاه های آلمانی انجام می شود. رنگ پودری و خشک به روش الکتریکی همانند رنگ اتومبیل های مدرن تا ۱۰۰ میکرون بر روی شیرآلات پوشش دهی می دهد و سپس وارد کوره می شود. این شیرآلات تا حدودی مقاومت خوبی در برابر اسید ها دارند.

یکی از بخش هایی که به تازگی در حال توسعه در این کارخانه می باشد و تا سال آینده بهره برداری می شود. استفاده از تکنولوژی PVD برای پوشش دهی شیرآلات رنگی می باشد. در این روش کروم تغییر رنگ داده می شود و پوشش دهی صورت می گیرد.

 • واحد مونتاژ: در این مرحله شیر نیمه آماده در فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی شامل بدنه شیر ، قطعات اصلی شیر و قطعات شیر بسته بندی شده و شیر آماده می گردد.

یکی از قسمت ها پیش از بسته بندی شیرآلات ، حک لیزری بر روی بدنه شیر می باشد. که در این بخش آرم و مدل بر روی بدنه و سریال بر روی کارتریج و سایر موارد لازم حک می شوند.

یکی از مواردی که قبل از بسته بندی و بعد از سوار کردن قطعات و کارتریج انجام می گیرد. تست مجدد نشتی به وسیله هوا می باشد.

بارکدی که بر روی جعبه محصولات KWC حک می شود. حاوی تمامی اطلاعات تولید محصول با مراحل و زمان و اپراتور هایی که بر روی آن کار کرده اند ، می باشد.

در ذیل به دیگر قطعات مورد نیاز شیر هنگام مونتاژ می پردازیم.

الف) کارتریج شیر: کارتریج شیرآلات KWC از دو نوع انحصاری KWC ساخت سوئیس و سدال ایتالیا می باشد. بنا به مدل شیرآلات ممکن است هر کدام از این کارتریج ها استفاده شوند. کیفیت کارتریج های ذکر شده نسبت به کارتریج های موجود در بازار بسیار بالا می باشند.

ب) آب فشان: آب فشان ها این شرکت محصول Neoperl آلمان می باشند. تکنولوژی به کار رفته در این آب فشان ها سبب می شود تا حد فاصل پلاستیک آب فشان تا بدنه هوا را مکش کند و با آب مخلوط نماید. این امر سبب می شود تا مصرف آب بهینه شده و بسیار کم شود. جنس سیلیکونی این آب فشان موجب می شود که رسوبات با یک دست کشیدن جدا شوند و پاک گردند. هم چنین این آب فشان امکان تنظیم و زاویه گرفتن نیز دارد. این آب فشان در هر شرایط و فشار آبی ، خروجی خود ار ثابت نگه می دارد.

ج) شلنگ: شلنگ های استفاده شده در اقلام شامل شلنگ توالت ، شلنگ پیسوال و شلنگ های شیرآلات آشپزخانه ساخت mateu اسپانیا تحت نظارت KWC می باشند. این شلنگ ها اولترا فلکس هستند.

۷) کنترل کیفیت: در تمامی دوره ها و مقاطع مختلف فرآیند تولید شیرآلات کی دبلیو سی در این کارخانه کنترل کیفیت بر روی قطعات صورت می گیرد که برخی از آن ها پرداخته شد و برخی دیگر نیز در ذیل می پردازیم.

 • تست برنج
 • تست نشتی: بدنه شیر داخل آب قرار می گیرد و از تمام منافذ آن هوا با فشار بالا وارد می شود تا نشتی در صورت وجود دیده شود.
 • تست کارتریج و عمر آن: ۷۰۰۰۰ هزار بار برخی کارتریج ها به صورت دوره ای باز و بسته می شوند تا عمر و دوام آن ها بررسی گردد.

 • تست اندازه
 • تست پوشش: این تست و برخی تست های دیگر در محیط آزمایشگاه مجهز این کارخانه صورت می گیرد.

در ذیل به دو نوع دیگر از محصولات معروف این شرکت اشاره می کنیم:

الف) شیر هوشمند الکترونیکی: همان طور که مشاهده نموده اید ، شیرآلات هوشمند این شرکت در اکثر مراکز فروش و مکان های عمومی به دلیل کیفیت بالا ملاحظه می شوند. بدنه این شیرآلات تولید کارخانه داخل می باشند. سنسور آن ساخت سوئیس و در برخی موارد ساخت کاناداست. مگنت آن نیز ساخت سوئیس می باشد. در زیر به ویژگی های کلیدی این چشم الکترونیکی که آن را از سایر برند ها متمایز می نماید میپردازیم.

 • قابلیت تنظیم ۵ فاصله مختلف
 • قابلیت تنظیم قطع تدریجی و زمان دار
 • قابیلت تنظیم قطع شدن تا ۲٫۵ دقیقه
 • قالبیت وصل شدن آن به صورت اتوماتیک بین ۲٫۵ تا ۱۰ دقیقه
 • امکان خاموش شدن شیر پس از ۱۲ ساعت
 • امکان تشخیص اجسام ثابت و قطع آب پس از ۱ تا ۲٫۵ دقیقه

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید. انواع تست ها بر روی شیرآلات الکترونیکی نیز ص.رت می گیرد.

ب) علم یونیکا: علم یونیکا های این شرکت ساخت کشور های اروپایی از جمله فرانسه و اسپانیا می باشند. در برخی از سر دوش های این شرکت از نوع فیت ایر مصرف آب به وسیله مکش هوا و مخلوط کردن آن با آب تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

ج) شیرآلات توکار: از شیرآلات دیگر تولید و عرضه شده در این کارخانه ، شیرآلات توکار می باشد که در مکان هایی با فضای کم یا در حمام و سرویس های مدرن استفاده می شود.

جمع بندی:

شیرآلات KWC با توجه به استفاده از تکنولوژی های انحصاری و دقیق و میزان استاندارد های بهداشتی رعایت شده بالا ، هم چین ظاهر بسیار شیک و متنوع ، بهترین گزینه موجود در ایران می باشد. سیتی سازه شیرآلات KWC را به مشتریانی که دارای سلیقه خوب و دنبال اجناس با کیفیت و با دوام و هم چنین بهداشتی با استاندارد بالا هستند ، توصیه می نماید. سیتی سازه تلاش نموده تا محصولات این شرکت را به صورت کامل در سایت عرضه نماید تا مشتریان بتوانند به راحتی در سراسر کشور آن را درب منزل تحویل گیرند. برای مشاهده ، بررسی و خرید این شیرآلات با کیفیت ، اینجا کلیک نمایید. هم چنین برای مشاهده سایت رسمی KWC اینجا کلیک نمایید.

اشتراک گذاری مطلب:

Comments (4)

 • profile avatar
  وازکتومی Reply

  سلام میشه لینک داخل مطلبو
  چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

  ۱۳۹۹-۰۵-۱۵ at ۱۴:۴۷
  • profile avatar
   ادمین کد 5 Reply

   سلام
   با تشکر از دقت جنابعالی ، در حال انجام پاره ای از تغییرات هستیم. برخی از لینک ها اصلاح شده و مابقی نیز اصلاح می شود.
   با تشکر

   ۱۳۹۹-۰۵-۱۶ at ۱۴:۴۷
 • profile avatar
  adamak.co Reply

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

  ۱۳۹۹-۰۶-۳۰ at ۱۴:۴۷
  • profile avatar
   مهدی امینی Reply

   سلام وقت بخیر مشکل لینک برطرف گردید.سپاس

   ۱۳۹۹-۰۶-۳۱ at ۱۴:۴۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to نوشته‌ها

Call Now