کودکان و نکاتی که فضای مناسب‌تری در خانه برای آن‌ها فراهم می‌کند

کودکان و دکوراسیون داخلی

کودکان و نکاتی که فضای مناسب‌تری در خانه برای آن‌ها فراهم می‌کند

کودکان و دکوراسیون داخلی

زندگی با کودکان بیشتر شبیه ماجراجویی است. همه‌چیز آن‌قدر تغییر می‌کند و سرعت می‌گیرد که نمی‌توان خود را صددرصد آماده کرد، زیرا هر لحظه باید انتظار اتفاق جدیدی را داشت. نکاتی که در این مطلب می‌خوانید تا حدی کمکتان می‌کند که در خانه وضعیت بهتری برای خود و کودکتان ایجاد کنید.

کتاب های کودکان را در قفسه‌ای کنار میز غذاخوری قرار دهید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

نگه داشتن برخی از کتاب های کودکان و چند کتاب رنگ‌آمیزی در کنار میز غذاخوری به شما کمک می‌کند کودک بازیگوشتان را مدت بیشتری پشت میز نگه دارید. همچنین بین وعده‌های غذایی راحت‌تر می‌توانید وسایل کودک را جمع کنید و روی قفسه قرار دهید.

روی دیوار از تخته سیاه استفاده کنید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

به جای اینکه روی دیوار خود را با سنگ و چوب بپوشانید، بخشی از دیوار خانه را به تخته سیاهی اختصاص دهید که متناسب با قد کودکتان باشد. بچه ها عاشق این هستند که روی هر جایی که دستشان می‌رسد نقاشی کنند. با این کار تا حد زیادی خیالتان از بابت سالم ماندن بقیه دیوارها راحت می‌شود! به این می‌گویند یک رویکرد برد-برد!

از ساعت دیواری بزرگ استفاده کنید تا از زمان عقب نمانید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

ساعت های دیواری انالوگ به کودک کمک می‌کنند تا یاد بگیرد چقدر برای بازی کردن وقت دارد. مثلا اگر عقربه کوچک روی عدد ۲ ایستاده، وقت پوشیدن کفش‌ها است. با این کار دیگر مجبور نیستید سر کودکتان غر بزنید. البته چنین کاری برای خودتان هم خوب است. وقتی برای دیدن زمان از ساعت دیواری استفاده می‌کنید و سراغ تلفن همراهتان نمی‌روید، به میزان کمتری هم سرگرم استفاده از اینترنت می‌شوید. کافی است برای نگاه کردن ساعت به گوشی خود سری بزنید و چند نوتیفیکیشن ببینید و آن‌وقت ممکن است یک ساعت وقتتان را صرف شبکه‌های اجتماعی کنید!

از راهروی خانه به عنوان پیست اسکوتر استفاده کنید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

آرام نگه داشتن کودک در خانه در روزهای بارانی یا روزهایی که وقت ندارید کودکتان را از خانه خارج کنید، کار سختی است و کلی انرژی می‌گیرد. بخشی از خانه را برای این منظور آماده کنید. وسایل اضافی را از آن خارج کنید و به کودک اجازه دهید در آن قسمت اسکوتر بازی کند. البته می‌توانید از این بخش برای ماشین بازی یا کشیدن نقاشی یا درست کردن کاردستی هم استفاده کنید.

فضایی را برای نمایش دادن آثار هنری کودک آماده کنید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

شما هم نمی‌دانید با آن همه کاردستی و نقاشی که کودکتان از مدرسه به خانه می‌آورد چه باید بکنید؟ کودکان به آثار هنری خود افتخار می‌کنند، در نتیجه درست نیست که آن‌ها را خیلی زود دور بیندازید. بهتر است فضایی را در نظر بگیرید و آثار دلخواهشان را برای مدتی محدود روی آن بچسبانید. زمانی که کارهای جدید به خانه رسید، می‌توانید گالری کودک را به روز کنید و آثار خیلی خاص آن‌ها را در پوشه‌ای نگهداری کنید.

وسایل هنری قابل‌شستشو را در دسترس قرار دهید.

وسایل هنری و خلاقانه به کودکان کمک می‌کنند یاد بگیرند و چیزی خلق کنند. فقط یادتان باشد وسایلی که در دسترس کودکان قرار می‌دهید برای خودتان مشکل‌ساز نباشند. در واقع سعی کنید از وسایل قابل‌شستشو استفاده کنید، مثلا ماژیک‌ها و مدادهایی که روی آن برچسب قابل‌شستشو خورده باشد برای استفاده کودکان مناسب است. وسایلی مثل چسب و رنگ‌های غیرقابل شستشو را در قسمتی از قفسه قرار دهید که در دسترس کودکان نباشد تا برای استفاده از آن‌ها خودتان حضور داشته باشید و نظارت کنید.

میز کوچکی را در اتاق نشیمن قرار دهید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

قرار دادن میزی کوچک در اتاق نشیمن یا هر اتاقی که اعضای خانواده شما دور هم جمع می‌شوند، به کودکان فضایی مشخص برای بازی و نگه داشتن لگو و تکه‌های پازل می‌دهد. از میزهایی استفاده کنید که فضای نگهداری نیز داشته باشند تا بتوانید اسباب‌بازی‌های موردعلاقه کودک را در آن قرار دهید.

جالباسی مخصوص کودک تهیه کنید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

برای کودکتان جالباسی متناسب با قد خودش تهیه کنید تا لباس‌هایش را به راحتی روی آن آویزان کند و برای مرتب نگه داشتن لباس‌ها به شما احتیاجی نداشته باشد. با این کار احساس وابستگی کمتری به شما خواهد داشت و اعتمادبه‌نفسش تقویت خواهد شد.

در اتاق کودک از کفپوش فومی استفاده کنید.

کودکان و دکوراسیون داخلی

در اتاق کودکتان به جای استفاده از فرش، از کف‌پوش‌های فومی مخصوص اتاق کودک استفاده کنید. با این کار علاوه بر اینکه میزان امنیت کودک را افزایش داده‌اید، در هزینه و وقت خود نیز صرفه‌جویی کرده‌اید! حتما می‌پرسید چطور؟ خوب اگر کودکتان فرش اتاق خود را کثیف کند، برای تمیز کردن یا تعویض فرش، باید وقت و هزینه زیادی بپردازید، اما اگر از کف‌پوش فومی استفاده کنید، به راحتی می‌توانید همان بخش از کف‌پوش را که کثیف شده بشویید یا آن را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *